CONCERTS

Sommer i Buenos Aires

SOMMER I BUENOS AIRES

Wednesday, 12 June 2019, 7:30 pm
Clausholm Slot

Krystof Maratka:
Czardas No. 4 for Violin, Clarinet and Strings

Eugène Bozza:
Trois pièces pour une musique de nuit

Jacques Ibert:
Deux Mouvements

Charles Fernandez:
Quatuor Parisienne

Astor Piazzolla:
Four Seasons of Buenos Aires



Rejse i musikken

REJSE MUSIKKEN

Wednesday, 26 June 2019, 7:30 pm
Gammel Estrup Herregårdsmuseum

Marc-Antoine Charpentier:
Ouverture pour le sacre d’un évêque

G.P. Telemann:
Quartet TWV 43:D1

Luigi Boccherini:
Musica notturna delle strade di Madrid for String Quintet

Carl Nielsen:
Bagatelles arr. for Wind Trio

Maurice Ravel:
Sonata for Violin and Cello

Dag Wiren:
Romantic Suite

Pensionistkaffebord

PENSIONISTKAFFEBORD

Tuesday, 13 August 2019, 9:00-11:00 am
Arena Randers

Dario Campeotto

David Riddell
Conductor













Fra Mozart til My Fair Lady

FRA MOZART TIL MY FAIR LADY

Wednesday, 14 August 2019, 5:00 pm
Værkets Amfiscene

Berit Barfred-Christensen
Soprano

Jesper Mikkelsen
Baritone

David Riddell
Conductor



Fra Wien til Paris

FRA WIEN TIL PARIS

Wednesday, 25 September 2019, 7:30 pm
Værkets Koncertsal

Arthur Honegger:
Trois Contrepoints for Flute, Oboe, Violin and Cello

Franz Schubert:
String Trio in B-flat major D. 471

Ludwig van Beethoven:
Wind Quintet (arr. from Sextet op. 71)

Paul Hindemith:
Octet

Come Together

THE BEATLES: COME TOGETHER

Saturday, 5 October 2019, 4:00 pm
Værkets Store Sal

Ivan Pedersen, Vocal

Karoline Budtz, Vocal

Per Wium
Conferencier

David Riddell
Conductor


Mahlers sjette

MAHLERS SJETTE

Thursday, 10 October 2019, 7:30 pm
Musikhuset Aarhus, Symfonisk Sal

Gustav Mahler:
Symphony No. 6

Aarhus Symphony Orchestra
The Danish Sinfonietta
The Royal Academy of Music

Mark Soustrot
Conductor








Forellen spræller

FORELLEN SPRÆLLER

Wednesday, 30 October 2019, 7:30 pm
Værkets Koncertsal

Bela Bartok:
String Quartet No. 3

Ludwig Thuille:
Sextet for Piano and Wind Quintet

Franz Schubert:
Trout Quintet









Sopran debuterer

SOPRAN DEBUTERER

Wednesday, 13 November 2019, 7:30
Værkets Koncertsal

W. A. Mozart:
Exsultate Jubilate

Richard Strauss:
Zerbinetta's Recitative and Aria from “Ariadne auf Naxos”

Dominick Argento:
Six Elizabethan Songs

Beethoven:
Symphony No. 7

Camilla Button
Soprano

David Riddell
Conductor

Kunsten at dirigerer

KUNSTEN AT DIRIGERE

Wednesday, 20 November 2019, 7:30 pm
Sct. Peders Kirke

Bo Gunge:
Without Title

Sven-Erik Bäck:
Decet

Gustav Helsted:
Decet





Grøntsagskoncert

GRØNTSAGSKONCERT I

Saturday, 23 November 2019, 11:00 am
Helligåndshuset

Concert in a relaxed atmosphere
Free admission











Julekoncert

JULEKONCERT

Saturday, 14 December 2019, 4:00 pm
Sct. Peders Kirke

Arcangelo Corelli: Christmas Concerto

Ottorino Respighi: L’adorazione dei Magi

Trad: “O Come, O Come, Emmanuel” arr. of David Riddell

J.S. Bach: Magnificat

Vocal Soloists: Philippa Cold, Stina Schmidt, Jonathan Koppel, Martin Vilbrand

David Riddell
Conductor

Familiejulekoncert

FAMILIEJULEKONCERT

Tuesday, 17 December 2019, 5:30 pm and 7:30 pm
Værkets Store Sal


Hans Dueholm
Conferencier

David Riddell
Conductor






Nytårskoncert

NYTAARSKONCERT 2020

Saturday, 4 January 2020, 4:00 pm
Sunday, 5 January 2020, 4:00 pm
Værkets Koncertsal

New Year's Concert

Andrea Pellegrini
Soprano

David Riddell
Conductor



Sirenerne synger

SIRENERNE SYNGER

Wednesday, 22 January 2020, 7:30 pm
Værkets Koncertsal

Ludwig van Beethoven:
String Trio Op. 9 No. 3

Jean Francaix:
Decet

Bent Sørensen:
“Mädelein” for Wind Quintet

Antonin Dvorak:
String Quintet Op. 77 No. 2

Mahlers femte

MAHLERS FEMTE

Thursday, 30 January 2020, 7:30 pm
Koncertsalen, Musikkens hus, Aalborg

Gustav Mahler:
Symphony No. 5

Aalborg Symphony Orchestra
The Danish Sinfonietta

Hans Graf
Conductor



Palle Mikkelborg

PALLE MIKKELBORG

Wednesday, 19 February 2020, 7:30 pm
Værkets Koncertsal

Palle Mikkelborg
Trompet

Turid Guldin
Vocal

Jens Christian "Chappe" Jensen
Conductor

Blood Sweat Drum 'n'n Bass
The Danish Sinfonietta

Grøntsagskoncert

GRØNTSAGSKONCERT II

Saturday, 29 February 2020, 11.00 am
Helligåndshuset

Concert in a relaxed atmosphere
Free admission









Den evige melodi

DEN EVIGE MELODI

Wednesday, 11 March 2020,7:30 pm
Værkets Koncertsal

Francis Poulenc:
Trois Mouvements Perpétuels for Nonet

Louis Spohr:
Nonet

Anton Bruckner:
String Quintet

Tæt på Mozart

TÆT PÅ MOZART

Wednesday, 25 March 2020, 7:30 pm
Værkets Koncertsal

W.A. Mozart:
Divertimento in Eb-flat major K. 563 for String Trio

Franz Lachner:
Nonet i F major



Genforeningen

GENFORENINGEN 1920-2020

Saturday, 28 March 2020, 7:30 pm
Værkets Koncertsal

The Reunification 1920-2020
Music and Talks






Faurés rekviem

FAURÉS REKVIEM

Saturday, 4 April 2020, 4:00 pm
Sct. Mortens Kirke

Ralph Vaughan Williams: The Lark Ascending

Gerald Finzi: Dies Natalis

Gabriel Fauré: Requiem

Lisa Rijmer, Soprano
Frederik Rolin, Baritone

David Riddell
Conductor

Familiekoncert

FAMILIEKONCERT

Saturday, 18 April 2020, 1:00 pm
Værkets Koncertsal

Family Concert

Carl Quist Møller

David Riddell
Conductor






At spille i skoven

AT SPILLE I SKOVEN

Wednesday, 29 April 2020, 7:30 pm
Værkets Koncertsal

Peter Rasmussen:
Wind Quintet

Carl Nielsen:
Serenata in Vano for Clarinet, Bassoon, Horn, Cello and Double-Bass

Jørgen Jersild:
“At spille i skoven” - Serenade for Wind Quintet

Felix Mendelssohn:
Octet in E-flat major

Grøntsagskoncert

GRØNTSAGSKONCERT III

Saturday, 16 May 2020, 11:00 am
Helligåndshuset

Concert in a relaxed atmosphere
Free admission